| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Shape | Panel |
| Base Color | Red |
| Length | 141.00 mm / 5.55" / 141,00 mm (5,55") |
| Product Name | Air Filter |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Width | 4.33" / 110,00 mm (4,33") / 110.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Black / Red |
| Riding Style | Street |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Height | 1.563" |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2019 | KTM | RC 390 |
| 2011-2016 | KTM | 125 Duke |
| 2014-2016 | KTM | 390 Duke |
| 2012-2017 | KTM | 200 Duke |
| 2014-2016 | KTM | RC 200 |
| 2014-2017 | KTM | RC 125 |
| 2015-2016 | KTM | 250 Duke |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red