| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Length | 367.00 mm / 367,00 mm (14,45") / 14.45" |
| Units | Each |
| Width | 157.00 mm / 157,00 mm (6,18") / 6.18" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road |
| Filter Height | 1.50" |
| Product Name | Air Filter |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2013 | KTM | 990 SMT |
| 2010-2011 | KTM | 990 SMR |
| 2010-2011 | KTM | 990 Supermoto R |
| 2010, 2011, 2013 | KTM | 990 Supermoto T |
| 2025 | KTM | 890 Adventure R |
| 2007-2013 | KTM | 990 Adventure |
| 2023-2025 | KTM | 790 Adventure |
| 2007-2008 | KTM | 990 Super Duke |
| 2007-2008 | KTM | 990 Adventure S |
| 2009-2013 | KTM | 990 Adventure R |
| 2010-2011 | KTM | 990 Supermoto |
| 2011 | KTM | 990 Adventure Dakar Edition |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black