| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.531" |
| Length | 130,00 mm (5,12") / 130.00 mm / 5.12" |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Width | 7.32" / 186,00 mm (7,32") / 186.00 mm |
| Filter Shape | Rectangular |
| Product Name | Air Filter |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2018 | Moto Guzzi | Audace |
| 2013-2019 | Moto Guzzi | California 1400 Custom |
| 2013-2019 | Moto Guzzi | California 1400 Touring |
| 2015-2019 | Moto Guzzi | Eldorado |
| 2022 | Moto Guzzi | V85 TT Travel E5 |
| 2019 | Moto Guzzi | Audace 1400 |
| 2019 | Moto Guzzi | V85 TT |
| 2021-2022 | Moto Guzzi | V85 TT Centenario E5 |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT Travel E4 |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT E4 |
| 2021 | Moto Guzzi | V85 TT Adventure E4 |
| 2022 | Moto Guzzi | V85 TT Adventure E5 |
- Color:
- Red