| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 125.00 mm / 4.92" / 125,00 mm (4,92") |
| Product Name | Air Filter |
| Width | 80.00 mm / 3.15" / 80,00 mm (3,15") |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 1.50" |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2019 | Moto Guzzi | V7 III Stone |
| 2017-2019 | Moto Guzzi | V9 Roamer |
| 2010-2014 | Moto Guzzi | V7 Racer |
| 2013-2016 | Moto Guzzi | V7 Stone |
| 2017-2019 | Moto Guzzi | V7 III Milano |
| 2016-2019 | Moto Guzzi | V9 Bobber |
| 2004-2008 | Moto Guzzi | Nevada Classic 750 |
| 2009-2011 | Moto Guzzi | Nevada Classic 750 I.E. |
| 2015 | Moto Guzzi | V7 Racer Verde Legnano SE |
| 2012-2016 | Moto Guzzi | V7 Special |
| 2016 | Moto Guzzi | V7 II Racer |
| 2018-2019 | Moto Guzzi | V7 III Special |
| 2019 | Moto Guzzi | V7 III Racer |
| 2015-2016 | Moto Guzzi | V7 II Special |
| 2015-2016 | Moto Guzzi | V7 II Stone |
| 2017 | Moto Guzzi | V7 III Anniversario |
- Color:
- Red