| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Length | 11.25" / 286,00 mm (11,25") / 286.00 mm |
| Width | 208,00 mm (8,19") / 208.00 mm / 8.19" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | UTV |
| Base Color | Red |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Height | 1.438" |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Product Name | Air Filter |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2015 | Polaris | Ranger 900 Crew |
| 2015-2016 | Polaris | Ranger 900 XP EPS Northstar Edition |
| 2016 | Polaris | Ranger 900 XP EPS Trail Edition |
| 2013 | Polaris | RZR Trail 570 LE EPS 4x4 |
| 2015-2016 | Polaris | RZR 570 EPS Trail |
| 2016 | Polaris | Ranger Crew XP 900-5 (Full-Size) EPS 4x4 |
| 2014-2015 | Polaris | Ranger 900 Crew EPS |
| 2015-2016 | Polaris | Ranger 900 XP EPS Hunter Deluxe Edition |
| 2015-2016 | Polaris | Ranger 900 XP EPS Hunter Edition |
| 2014 | Polaris | Ranger 900 Crew EPS LE |
| 2015 | Polaris | Ranger 900-6 Crew |
| 2016 | Polaris | Ranger 900 XP EPS High Lifter Edition |
| 2016 | Polaris | Ranger Crew XP 900-6 (Full-Size) EPS 4x4 |
| 2015 | Polaris | Ranger 900-6 Crew EPS |
| 2013 | Polaris | RZR 570 4x4 |
| 2014 | Polaris | RZR 570 EPS Trail LE |
| 2014 | Polaris | RZR 570 |
| 2016 | Polaris | Ranger Crew XP 900-6 (Full-Size) 4x4 |
| 2012 | Polaris | Ranger RZR 570 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red