| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Length | 194,00 mm (7,64") / 7.64" / 194.00 mm |
| Base Color | Red |
| Features | Washable |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Filter Height | 0.875" |
| Product Name | Air Filter |
| Width | 133,00 mm (5,24") / 133.00 mm / 5.24" |
| Units | Each |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2009 | Suzuki | GSF1250S Bandit |
| 2010-2012 | Suzuki | GSF 1250 Bandit S |
| 2012-2016 | Suzuki | GSX 1250 FA |
| 2008-2009 | Suzuki | GSX650F |
| 2005-2010 | Suzuki | GSF 650 Bandit |
| 2010-2013 | Suzuki | GSX 650 F |
| 2011 | Suzuki | GSX1250FA |
| 2006 | Suzuki | GSF1200S Bandit |
| 2006 | Suzuki | GSF 1200 Bandit |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red