| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable |
| Length | 289,00 mm (11,38") / 289.00 mm / 11.38" |
| Units | Each |
| Width | 6.75" / 171,00 mm (6,75") / 171.00 mm |
| Filter Height | 0.813" |
| Model | High-Flow |
| Color/Finish | Red / Black |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2003 | Suzuki | GSX-R750 |
| 2001-2003 | Suzuki | GSX-R600 |
| 2001-2004 | Suzuki | GSX-R1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red