| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Height | 1.125" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Model | High-Flow |
| Length | 257.00 mm / 257,00 mm (10,12") / 10.12" |
| Width | 129,00 mm (5,08") / 5.08" / 129.00 mm |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2021 | Suzuki | GSX-R750 |
| 2011-2021 | Suzuki | GSX-R600 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red