| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Height | 1.00" |
| Model | High-Flow |
| Product Name | Air Filter |
| Width | 213,00 mm (8,39") / 8.39" / 213.00 mm |
| Length | 210.00 mm / 8.25" / 210,00 mm (8,25") |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Unique |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Suzuki | C50 Boulevard |
| 2010-2012 | Suzuki | VZ 800 Boulevard M50 |
| 2009, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Suzuki | M50 Boulevard |
| 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Suzuki | C50T Boulevard |
| 2010, 2014 | Suzuki | VL Boulevard 800 C50 |
| 2010 | Suzuki | VL Boulevard 800 T C50 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red