| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Length | 11.38" / 289.00 mm / 289,00 mm (11,38") |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.063" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Width | 110,00 mm (4,33") / 110.00 mm / 4.33" |
| Filter Shape | Panel |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2017 | Triumph | Speed Triple R |
| 2016, 2017, 2019, 2020 | Triumph | Speed Triple S |
| 2017 | Triumph | Street Triple 675 |
| 2019-2020 | Triumph | Speed Triple RS |
| 2018 | Triumph | Speed Triple R 1050 |
| 2017 | Triumph | Street Triple 765 RS |
| 2017 | Triumph | Street Triple 765 S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red