| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 337,00 mm (13,27") / 13.27" / 337.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Width | 125.00 mm / 125,00 mm (4,92") / 4.92" |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Features | Washable |
| Filter Height | 0.438" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Type | OE Replacement |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1996 | Triumph | Daytona 900 |
| 1991-2003 | Triumph | Trophy 1200 |
| 1994-1998 | Triumph | Speed Triple |
| 1995-1998 | Triumph | Sprint |
| 1992-1997 | Triumph | Trident 750 |
| 1991-1993 | Triumph | Daytona 1000 |
| 1993-1997 | Triumph | Daytona 1200 |
| 1991-2001 | Triumph | Trophy 900 |
| 1991-1998 | Triumph | Trident |
| 1993-1998 | Triumph | Tiger 885 |
| 1994-1996 | Triumph | Daytona 900 Super III |
| 1991-1995 | Triumph | Daytona 750 |
| 1998 | Triumph | Sprint Sport |
| 1991 | Triumph | Tiger 900 |
| 1998 | Triumph | Sprint Executive |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red