| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Length | 7.87" / 200,00 mm (7,87") / 200.00 mm |
| Type | OE Replacement |
| Width | 146,00 mm (5,75") / 5.75" / 146.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Features | Washable |
| Model | High-Flow |
| Product Name | Air Filter |
| Filter Height | 0.625" |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2007 | Victory | Kingpin |
| 2003-2007 | Victory | Vegas |
| 2000-2001 | Victory | V92C Standard Cruiser |
| 2005 | Victory | Kingpin Arlen Ness Signature Series |
| 2003-2006 | Victory | Touring Cruiser |
| 2000 | Victory | V92C Standard Cruiser Special Edition |
| 2000-2001 | Victory | V92SC Sport Cruiser |
| 2005-2007 | Victory | Hammer |
| 2003 | Victory | Classic Cruiser |
| 2001-2002 | Victory | V92C Standard Cruiser Deluxe |
| 2007 | Victory | Kingpin Tour |
| 2005-2007 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2007 | Victory | Hammer S |
| 2006-2007 | Victory | Vegas Jackpot Ness Signature Series |
| 2002 | Victory | V92TC Touring Cruiser Deluxe |
| 2005 | Victory | Vegas Arlen Ness Signature Series |
| 2002 | Victory | V92TC Touring Cruiser |
| 2006-2007 | Victory | Vegas Jackpot |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red