| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 184,00 mm (7,25") / 7.25" / 184.00 mm |
| Width | 108.00 mm / 4.25" / 108,00 mm (4,25") |
| Color/Finish | Red / Black |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Model | High-Flow |
| Riding Style | Street |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Features | Washable |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Height | 1.00" |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2017 | Victory | High-Ball |
| 2011 | Victory | Highball |
| 2008-2011 | Victory | Hammer |
| 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2016, 2017 | Victory | Hammer S |
| 2008-2010 | Victory | Vegas Jackpot Cory Ness Signature Series |
| 2008-2013 | Victory | Vegas Jackpot |
| 2013-2014 | Victory | Boardwalk |
| 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2016, 2017 | Victory | Vegas |
| 2015-2017 | Victory | Gunner |
| 2014 | Victory | Jackpot |
| 2010-2015 | Victory | Hammer 8-Ball |
| 2008-2011 | Victory | Kingpin 8-Ball |
| 2008-2017 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2008-2012 | Victory | Kingpin |
| 2013-2015 | Victory | Judge |
| 2008 | Victory | Vegas Jackpot Ness Signature Series |
| 2008-2010 | Victory | Kingpin Tour |
| 2008-2010 | Victory | Vegas Low |
| 2012 | Victory | Zach Ness Vegas |
| 2009-2010 | Victory | Kingpin Low |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red