| Specification | Value |
|---|---|
| Model | High-Flow |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Width | 7.64" / 194.00 mm / 194,00 mm (7,64") |
| Base Color | Red |
| Length | 6.06" / 154.00 mm / 154,00 mm (6,063") |
| Color/Finish | Black / Red / Silver |
| Filter Height | 1.25" |
| Units | Each |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Features | Washable |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2015 | Yamaha | FZS1000 FZ1 |
| 2010-2015 | Yamaha | FZ8 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red