| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Length | 264.00 mm / 10.39" / 264,00 mm (10,39") |
| Filter Shape | Panel |
| Color/Finish | Black / Red |
| Type | OE Replacement |
| Width | 5.87" / 149,00 mm (5,87") / 149.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Model | High-Flow |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 1.25" |
| Units | Each |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2008 | Yamaha | YZF-R1 |
- Color:
- Red