| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Length | 214.00 mm / 214,00 mm (8,43") / 8.43" |
| Features | Washable |
| Width | 141,00 mm (5,55") / 5.55" / 141.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Type | OE Replacement |
| Units | Each |
| Filter Shape | Panel |
| Filter Height | 1.00" |
| Product Name | Air Filter |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2020 | Yamaha | VMX1700 V-Max |
- Color:
- Red