| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Height | 1.00" |
| Length | 470.00 mm / 18.50" / 470,00 mm (18,50") |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Air Filter |
| Type | OE Replacement |
| Width | 6.81" / 173,00 mm (6,81") / 173.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Features | Washable |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2025 | Yamaha | CZD300 XMAX |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red