| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Width | 132,00 mm (5,20") / 5.20" / 132.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Length | 270,00 mm (10,63") / 10.63" / 270.00 mm |
| Filter Height | 0.813" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Yamaha | FZS600 FZ6 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red