| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Pair |
| Base Color | Red |
| Length | 6.00" / 152,00 mm (6,00") / 152.00 mm |
| Filter Height | 0.813" |
| Product Name | Air Filter |
| Features | Washable |
| Type | OE Replacement |
| Width | 146.00 mm / 146,00 mm (5,75") / 5.75" |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Model | High-Flow |
- Fits directly into OEM airbox with application specific Sealing Bead to ensure a precise fit
- Fuel-management modifications are not required for increased performance
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable and reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to provide increased performance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2005 | Kawasaki | ZX1200 Ninja ZX-12R |
| 2000, 2006 | Kawasaki | Ninja ZX-12R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red