| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Air Filter |
| Type | Replacement |
| Filter Height | 1.625" |
| Filter Shape | Unique |
| Width | 144,00 mm (5,67") / 144.00 mm / 5.67" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Color/Finish | Silver / Red |
| Length | 181,00 mm (7,13") / 7.13" / 181.00 mm |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2012-2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red