| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Shape | Unique |
| Filter Height | 2.75" |
| Width | 140,00 mm (5,51") / 5.51" / 140.00 mm |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length | 175,00 mm (6,89") / 175.00 mm / 6.89" |
| Type | Replacement |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017-2025 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2017-2025 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017-2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | Freewheeler FLRT |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2017-2020 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2021-2023 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide 3 FLTRT |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra G.I. |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red