| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Red |
| Model | High-Flow |
| Width | 206,00 mm (8,11") / 8.11" / 206.00 mm |
| Filter Height | 3.313" |
| Length | 8.31" / 211,00 mm (8,31") / 211.00 mm |
| Base Color | Red |
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Type | Replacement |
| Filter Shape | Square |
| Product Name | Air Filter |
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Harley-Davidson | VRSCDX Night Rod Special |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | VRSCA V-Rod |
| 2009-2017 | Harley-Davidson | VRSCF V-Rod Muscle |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | VRSCR Street Rod |
| 2006-2008 | Harley-Davidson | VRSCD Night Rod |
| 2007 | Harley-Davidson | VRSCX Screamin Eagle V-Rod |
| 2012 | Harley-Davidson | VRSCDX ANN V-Rod Anniversary Edition |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | VRSCB V-Rod |
| 2007 | Harley-Davidson | VRSCAW V-Rod |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red