| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Height | 2.375" |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Length | 233,00 mm (9,19") / 9.19" / 233.00 mm |
| Width | 175,00 mm (6,89") / 6.89" / 175.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Type | Replacement |
| Units | Each |
| Model | High-Flow |
| Filter Shape | Round |
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2020 | Harley-Davidson | XG750 Street 750 |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | XG500 Street 500 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red