| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Features | Washable |
| Filter Height | 1.75" |
| Base Color | Red |
| Length | 214.00 mm / 214,00 mm (8,43") / 8.43" |
| Model | High-Flow |
| Units | Each |
| Width | 133,00 mm (5,24") / 5.24" / 133.00 mm |
| Product Name | Air Filter |
| Type | Replacement |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Rectangular |
| Riding Style | Street |
- Constructed of a unique, open-cell polyurethane material that allows maximum airflow while still providing superior filtration
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Washable, reusable, pre-oiled and ready to ride
- Designed to increase horsepower and torque
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2006 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 1999-2006 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1989-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002, 2003, 2005, 2006 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 1988, 1999, 2000, 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
- Color:
- Red