| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 156,00 mm (6,14") / 156.00 mm / 6.14" |
| Features | Washable |
| Length | 232,00 mm (9,13") / 232.00 mm / 9.13" |
| Model | High-Flow |
| Product Name | Air Filter Race Specific |
| Base Color | Red |
| Filter Height | 29.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Fewer pleats than standard K&N air filters opens up the intake tract
- Designed to increase power on modified sportbikes
- Fuel-management modifications may be necessary
- Two-ply cotton race filter media
- Made in the USA
- Designed for closed course and competition use.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2019 | BMW | S1000RR |
| 2014-2020 | BMW | S1000R |
| 2015-2019 | BMW | S1000XR |
| 2013-2014 | BMW | HP4 S1000RR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red