| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Washable |
| Length | 9.61" / 244,00 mm (9,61") / 244.00 mm |
| Width | 178,00 mm (7,01") / 7.01" / 178.00 mm |
| Color/Finish | Black / Red |
| Model | High-Flow |
| Filter Height | 35.00 mm |
| Base Color | Red |
| Product Name | Air Filter Race Specific |
| Units | Each |
| Filter Media Material | Cotton Gauze |
| Filter Shape | Panel |
| Riding Style | Street |
- Fewer pleats than standard K&N air filters opens up the intake tract
- Designed to increase power on modified sportbikes
- Fuel-management modifications may be necessary
- Two-ply cotton race filter media
- Made in the USA
- Designed for closed course and competition use.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2020 | Suzuki | GSX1300R Hayabusa |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red