| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 1340 cc / 80" |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
| Bore Oversize | +0.005" |
| Piston Material | Hypereutectic Alloy |
| Bore Size | 3.498" |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
- Manufactured from high-strength, T-5, heat-treated, 390 hypereutectic aluminum alloy
- Allow a tighter fit and longer piston and ring life
- Diamond-machined pistons are held to plus or minus one gram weight and less than one-half-thousandth-inch (.0005") tolerances from piston to piston
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
- Replacement piston rings and pin lock rings available separately
- KB pistons can be installed tighter than other pistons. This results in less piston rock and better ring seal. Please read instructions included with piston for correct piston clearance.
- Due to the thermal conductivity and design of KB pistons, special attention is required to the top ring end gap. Please read instructions furnished with piston for correct ring installation.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1998 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1993-1998 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1984-1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1985-1995 | Harley-Davidson | FXRPF Police |
| 1990-1994 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1986-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1984-1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1989, 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRP |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1985-1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited