| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | Hypereutectic Alloy |
| Stroke Length | 3.812" |
| Bore Size | 3.498" |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Riding Style | Street |
| Ring Material | Moly Coated |
| Units | Kit |
| Displacement | 74" |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Oversize | +0.010" |
| Piston Head Shape | Dished |
- Manufactured from high-strength, T-5 heat-treated, 390 hypereutectic aluminum alloy
- Allows a tighter fit and longer piston and ring life
- Diamond-machined pistons are held to plus or minus one gram weight and less than one-half-thousandth-inch (.0005") tolerances from piston to piston
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
- Replacement piston rings sold separately
- KB pistons can be installed tighter than other pistons. This results in less piston rock and better ring seal. Please read instructions included with piston for correct piston clearance.
- Due to the thermal conductivity and design of KB pistons, special attention is required to the top ring end gap. Please read instructions furnished with piston for correct ring installation.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 1986-1996 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 1999-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2002, 2003, 2005, 2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2002, 2003, 2005, 2006, 2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 1986, 1988, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 1998 | Harley-Davidson | 883 Custom XLC |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |