| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Oversize | +0.030" |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Displacement | 80" / 1340 cc |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 3.498" |
| Piston Material | Hypereutectic Alloy |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
- Manufactured from high-strength, T-5, heat-treated, 390 hypereutectic aluminum alloy
- Allow a tighter fit and longer piston and ring life
- Diamond-machined pistons are held to plus or minus one gram weight and less than one-half-thousandth-inch (.0005") tolerances from piston to piston
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
- Replacement piston rings and pin lock rings available separately
- KB pistons can be installed tighter than other pistons. This results in less piston rock and better ring seal. Please read instructions included with piston for correct piston clearance.
- Due to the thermal conductivity and design of KB pistons, special attention is required to the top ring end gap. Please read instructions furnished with piston for correct ring installation.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1999 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1993-1999 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1984-1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
| 1985-1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1985-1995 | Harley-Davidson | FXRPF Police |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1986-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1984-1992 | Harley-Davidson | FXRP |
| 1990-1994 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1984-1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 1989, 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
- Supplier:
- Parts Unlimited