| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Line2Line |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 103" |
| Piston Head Shape | Domed |
| Riding Style | Street |
| Bore Oversize | Standard |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Style | Forged |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Model | Super Duty |
| Bore Size | 98.40 mm |
| Stroke Length | 4.375" |
| Ring Material | Moly Coated |
| Units | Kit |
- New skirt coating technology is applied to the entire thickness of the piston-to-wall clearance for a zero install clearance; coating then abrades in on start-up to hone for the perfect fit per cylinder
- Hard anodized top ring groove eliminates micro welding of the ring to the groove; this maintains a flat and smooth surface for the best ring seal and top ring groove
- Skirt coating eliminates piston rock for the best possible ring seal with no piston slap noise
- Hard anodized crown to aid in heat deflection and to reduce corrosion from alcohol fuels
- Includes pistons, rings, pins and clips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2007-2016 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2007-2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2007-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2011, 2012, 2013, 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited