| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Type | Big Bore |
| Bore - Oversize | +0,005" |
| Displacement | 124" |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 4.250" |
| Model | Super Duty |
| Units | Kit |
| Bore Oversize | +0.005" |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Piston Head Shape | Domed |
| Stroke Length | 4.375" |
| Style | Forged |
- Valve pockets are designed to accept up to +4.00 mm oversized intake and exhaust valves
- Type 3 hard-anodized crown offers corrosion resistance for alcohol-added fuels
- Type 3 hard-anodized top ring groove eliminates micro-welding of ring to the groove and gives a hard-flat surface for ring to rotate on
- OE-style round wire locks are easily installed
- Heavy-duty wrist pins with true 0.9270 diameter to fit rods correctly
- Line2Line AST skirt coating starts out with a near-zero wall clearance and through the break-in period hones the cylinders to produce the correct oil wedge, keeping the piston square to the cylinder for best ring seal and quiet operation
- Kit includes pistons, rings, pins and locks
- Requires 4.250" bore cylinder sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2024 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2017-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017-2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2019-2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited