| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tread Depth | 29/64" |
| Tread Pattern/Model | K300 Dominator |
| Load/Speed-Index | 31F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 22" |
| Units | Each |
| Width | 8" |
| Style | General Purpose / Sport |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front |
| Compound | Medium |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Tire Size | 22x8-10 |
- Tough, durable casing and long lasting compound
- Split-knob design for better cornering and braking
- MAP:
- Yes