| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 9" |
| Rim Diameter | 8" |
| Tire Diameter | 22" |
| Tire Size | 22x11-8 |
| Tread Depth | 31/64" |
| Mounting Position | Rear |
| Tread Pattern/Model | K300 Dominator |
| Product Name | Tire |
| Style | General Purpose / Sport |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | No |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 11" |
| Load/Speed-Index | 43F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Compound | Medium |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
- Tough, durable casing and long lasting compound
- Split-knob design for better cornering and braking
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 22x11-8