| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 32" |
| Units | Each |
| Compound | Medium |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Recommended Operating PSI | 10 |
| Style | Desert / Hard Terrain / Trail / Rocks |
| Construction | R (Radial) |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 15" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 10" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tread Depth | 49/64" |
| Tread Pattern/Model | K3201 Mastodon HT |
| Max Bead Seating PSI | 38 |
| Type | Tubeless |
| Load/Speed-Index | 77M |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Size | 32x10R15 |
- Built to exceed in high-speed desert conditions as well as tight rocky terrain
- Smooth ride quality with light truck tire influenced tread pattern
- Designed to be the ultimate trail and hard terrain UTV/Side by Side tire
- Heavy duty casing for the ultimate in puncture resistance
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes