| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Product Name | Tire |
| Style | Multi-Terrain / Utility / Mud |
| Tread Depth | 11/16" |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Rim Diameter | 12" |
| Construction | R (Radial) |
| Riding Style | UTV |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Diameter | 25" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tread Pattern/Model | K3203 Mastodon AT |
| Width | 8" |
| Load/Speed-Index | 43N |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Tire Size | 25x8R12 |
| Type | Tubeless |
| Compound | Medium |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front |
- Large contact patch on harder ground conditions for superior traction and durability
- Aggressive, open tread design for improved clean out performance in mud
- Heavy duty casing for the ultimate in puncture resistance
- Designed to be the ultimate do-it-all UTV/Side by Side tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 25x8R12