| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tire Diameter | 25" |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Tread Depth | 27/32" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Load/Speed-Index | 43L |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Mounting Position | Front |
| Tread Pattern/Model | K538 Executioner |
| Type | Tubeless |
| Compound | Medium |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Construction | - (Bias) |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Style | Snow / Mud |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 8" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Rim Diameter | 12" |
| Units | Each |
- Reinforced knobs to reduce knob roll-over at low pressure, improves ride comfort and increases tread life
- 6 ply rating with a 2+2 casing for increased puncture resistance and improved handling
- Designed to meet the demands of the most aggressive 4x4 riding terrain
- Tread designed for deep down traction, even in the muddiest conditions
- Dimpled tread surface for improved traction on drier conditions
- Rim saver feature for protection against rock and rut damage
- Very aggressive mud and snow ATV tire
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 25x8-12