| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 5.5" |
| Tread Depth | 3/8" |
| Compound | Medium |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Style | Hard Terrain / Turf / Utility |
| Tread Pattern/Model | K546 Speed Racer |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Diameter | 20" |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 8" |
| Units | Each |
| Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Load/Speed-Index | 23N |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Tire Size | 20x7-8 |
- Front specific tread pattern designed for ATV/utility turf/hard surface applications
- Deep lugs for self cleaning in all conditions
- Excellent design for dual sport riding
- MAP:
- Yes