| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Tire |
| Style | Hard Terrain / Turf / Utility |
| Type | Tubeless |
| Tire Size | 22x10-8 |
| Tread Depth | 3/8" |
| Compound | Medium |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | 39N |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Width | 10" |
| Tread Pattern/Model | K547 Speed Racer |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 22" |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Rim Diameter | 8" |
- Rear specific tread pattern designed for ATV/utility turf/hard surface applications
- Deep lugs for self cleaning in all conditions
- Excellent design for dual sport riding
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 22x10-8