| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Style | Hard Terrain / Racing / Intermediate Terrain |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tread Depth | 29/64" |
| Mounting Position | Rear |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 8" |
| Units | Each |
| Width | 8" |
| Compound | Soft |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Tire Size | 18x8-8 |
| Type | Tubeless |
| Load/Speed-Index | 26N |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 18" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Tread Pattern/Model | K581 Kutter XC |
- Large durable knob shapes to provide extra traction and long life
- Designed specifically for hard-core GNCC racing
- Large foot print for extra traction
- Heavy-duty 6 ply rated casing
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 18x8-8