| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Mud / Multi-Terrain |
| Tire Diameter | 27" |
| Tread Pattern/Model | K587 Bearclaw HTR |
| Compound | Medium |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Tire |
| Type | Tubeless |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Units | Each |
| Tread Depth | 53/64" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | 56N |
| Tire Size | 27x11R12 |
| Width | 11" |
- Low vibration and a smoother ride are provided by an all new center knob design
- High traction on a wide range of terrain is also provided by the tread pattern
- Provides the highest level of puncture resistance and excellent handling
- Designed specifically to meet the demands of the modern-day ATV
- Knobs are spaced apart to push the dirt away and self clean
- Has tall knobs to dig into the dirt and mud
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 27x11R12