| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 47/64" |
| Tread Pattern/Model | K592 Bearclaw EVO |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Width | 11" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Size | 26x11-12 |
| Style | All-Terrain |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Compound | Medium |
| Load/Speed-Index | 55N |
| Mounting Position | Rear |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 12" |
| Tire Diameter | 26" |
| Type | Tubeless |
- 6 ply rated casing allows for exceptional puncture resistance while keeping weight to a minimum
- Unique shaped transition knobs for improved cornering traction & handling
- Tread pattern designed to perform exceptionally across all terrains
- Large center knobs for improved straight line and braking traction
- Recessed-dimpled knobs for improved wet traction
- The successor to the Bearclaw.
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 26x11-12