| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Load/Speed-Index | 65M |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7.5" |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 38 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5" |
| Riding Style | UTV |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Rim Diameter | 14" |
| Tire Size | 27x9R14 |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front |
| Tread Depth | 11/16" |
| Tread Pattern/Model | Klever X/T |
| Width | 9" |
| Max Bead Seating PSI | 38 |
| Tire Diameter | 27" |
| Type | Tubeless |
- Aggressive tread, inspired by the Klever R/T, digs in across mud, snow, and rocky ground to deliver dependable traction in challenging terrain
- Smooth ride quality with low rolling resistance and exceptional traction on all surfaces
- Robust bead protector to shield wheel from rocks
- Studdable design for winter snow and ice riding
- Light steel-belted 8 ply UTV tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 27x9R14