| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 5-3/4" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Slotted / Internal Wiring |
| Height | 12" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Bobber Ape |
| End Rise | 12" |
| Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Width | 36" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 7-1/2" |
- Made of 14-gauge steel tubing
- Feature a 1-1/4" diameter clamping area; require special risers and top clamp to mount
- Notched for electronic throttle control
- Slotted and milled for internal wiring
- Made in the USA
- For custom applications.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver