| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Center Width | 8" |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 15-1/2" |
| Features | Knurled Center |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Base Color | Silver |
| Pullback/Sweep | 6-3/4" |
| Width | 35-1/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| Height | 18" |
| Product Name | Handlebar |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1" |
| Rise | 18" |
- 14-gauge steel tubing
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTSSE2 Screamin Eagle Softail Springer |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 1997-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 1988-2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver