| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake / Exhaust |
| Spring Open Pressure | 181 lb |
| Spring Seat Pressure | 60 lb |
| Units | Kit |
| Product Name | Spring Kit |
| Riding Style | Street |
| Spring Lift | 0,425" / 0.425" |
| Style | Performance Rebuild Beehive |
| Type | Valve |
| Model | Beehive |
| Material | Chrome Silicon |
- Unique features of this spring include is beehive variable rate wind to reduce the chances of spring surge due to cam harmonics, Super-Clean Chrome Silicon wire with additional Vanadium and Nickel added for increased strenth, and a gas nitrided and double shot peened finish for greater fatigue life
- These springs have been designed to exceed OEM specificationa by fitting precisely on the spring shoulder diameter of both OEM retainers and KPMI H.T. Steel retainers
- Designed to provide pressures to control stainless steel valves
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Suzuki | GSX-R1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited