| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Exhaust / Intake |
| Collar Material | Titanium |
| Valve Seat Height | Intake 1.215", Exhaust 1.365" |
| Product Name | Top End Kit |
| Riding Style | Off-Road |
| Spring Lift | 0,440" / 0.440" |
| Material | Black Diamond Stainless |
| Spring Seat Pressure | Intake 40 lb, Exhaust 70 lb |
| Spring Open Pressure | Intake 147 lb, Exhaust 203 lb |
| Units | Kit |
- Kit includes all necessary parts for a complete top-end service/rebuild: pistons, piston rings, piston pins, gaskets, valves, and valve springs
- Pistons fully machined from 2618 aluminum alloy with a performance skirt coating
- Lightweight racing valve spring kit with titanium valve spring retainers, dual springs and H.T. steel base washers (springs are suitable for use with high-performance cams)
- All necessary gaskets, seals and O-rings included
- The pistons, rings,valve and pin clips are designed to work togethere as a system.
- Not compatible with OEM components.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2017 | Honda | CRF450X |
- Supplier:
- Parts Unlimited