| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Spring Lift | 0,435" / 0.435" |
| Application | Exhaust / Intake |
| Spring Seat Pressure | 80 Ib |
| Spring Open Pressure | 205 lb |
| Material | Black Diamond Stainless |
| Riding Style | UTV |
| Product Name | Top End Kit |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Valve Seat Height | 1.360" |
- Kit includes all necessary parts for a complete top-end service/rebuild: pistons, piston rings, piston pins, gaskets, valves, and valve springs
- Pistons fully machined from 2618 aluminum alloy with a performance skirt coating
- Lightweight racing valve spring kit with titanium valve spring retainers, dual springs and H.T. steel base washers (springs are suitable for use with high-performance cams)
- All necessary gaskets, seals and O-rings included
- The pistons, rings,valve and pin clips are designed to work togethere as a system.
- Not compatible with OEM components.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2021 | Polaris | RZR S 1000 EPS |
| 2022 | Polaris | RZR Trail S 1000 Premium |
| 2016-2019 | Polaris | General 1000 EPS |
| 2014-2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2020-2021 | Polaris | RZR XP 1000 |
| 2020 | Polaris | General 1000 |
| 2018-2022 | Polaris | RZR RS1 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 4x4 |
| 2021 | Polaris | RZR Trail S 1000 Premium 4x4 |
| 2022 | Polaris | RZR Trail S 1000 Ultimate |
- Supplier:
- Parts Unlimited