| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Application | Intake / Exhaust |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Material | Black Diamond Stainless |
| Valve Seat Height | 1.360" |
| Product Name | Top End Kit |
| Spring Lift | 0.435" / 0,435" |
| Spring Open Pressure | 205 lb |
| Riding Style | UTV |
| Spring Seat Pressure | 80 Ib |
- Kit includes all necessary parts for a complete top-end service/rebuild: pistons, piston rings, piston pins, gaskets, valves, and valve springs
- Pistons fully machined from 2618 aluminum alloy with a performance skirt coating
- Lightweight racing valve spring kit with titanium valve spring retainers, dual springs and H.T. steel base washers (springs are suitable for use with high-performance cams)
- All necessary gaskets, seals and O-rings included
- The pistons, rings,valve and pin clips are designed to work togethere as a system.
- Not compatible with OEM components.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2020 | Polaris | RZR 900 |
| 2014-2017 | Polaris | Ranger 900 XP EPS |
| 2018-2019 | Polaris | Ranger XP 900 EPS |