| Specification | Value |
|---|---|
| Spring Lift | 0.380" / 0,380" |
| Product Name | Top End Kit |
| Spring Seat Pressure | 39 lb |
| Units | Kit |
| Application | Intake / Exhaust |
| Material | White Diamond Stainless |
| Riding Style | ATV |
| Spring Open Pressure | 86 lb |
| Collar Material | Titanium |
| Valve Seat Height | 1.105" |
- Kit includes all necessary parts for a complete top-end service/rebuild: pistons, piston rings, piston pins, gaskets, valves, and valve springs
- Pistons fully machined from 2618 aluminum alloy with a performance skirt coating
- Lightweight racing valve spring kit with titanium valve spring retainers, dual springs and H.T. steel base washers (springs are suitable for use with high-performance cams)
- All necessary gaskets, seals and O-rings included
- The pistons, rings,valve and pin clips are designed to work togethere as a system.
- Not compatible with OEM components.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Yamaha | YFZ450 |
- Supplier:
- Parts Unlimited