| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 36.00 mm / 1.417" |
| Spring Seat Pressure | 40 lb |
| Application | Intake |
| Product Name | Valve and Spring Kit |
| Spring Lift | 0.440" / 0,440" |
| Tulip Angle | 20° |
| Spring Open Pressure | 147 lb |
| Stem Diameter | 0.1960" / 5.00 mm |
| Units | Kit |
| Riding Style | Off-Road |
| Valve Seat Height | 1.215" |
| Collar Material | Titanium |
| Length | 3.095" |
| Material | Black Diamond Stainless |
| Type | Conversion |
- Stainless steel conversion kit includes only what's needed to convert your head to the long-life stainless steel Black Diamond intake valves
- Extends the life of the valvetrain and intake components by as much as 4x over the OEM titanium parts
- Includes forged one-piece stainless steel intake valves, wound chrome-silicon heat-treated wire valve springs, ultra-light titanium retainers and hardened steel bases
- Components are created using Finite Element Analysis (F.E.A.) software, as well as proprietary camshaft analysis and spring design software
- Specifically designed and engineered for each application
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2016 | Honda | CRF450R |
- Supplier:
- Parts Unlimited